شبیه سازی پرواز با بازی Microsoft Flight Simulator

برنامه‌ Flight Simulator یكی از جذابترین برنامه‌های شبیه‌ساز پرواز هواپیماهای مسافربری است. در نسخه ‌‌2005 این برنامه، هواپیمای بوئینگ ‌‌777‌‌ نیز اضافه شده و چنانچه به‌طور كامل آن را نصب نمائید، تمامی فرودگاه‌های جهان را در اختیار دارید و از هر فرودگاهی كه مایل باشید می‌توانید به سوی مقصد مورد نظر خود پرواز نمائید. برای این‌كه بتوانید از حداكثر قابلیت‌ها و توانائی‌های این برنامه استفاده كنید، به كارت گرافیكی بسیار سریع با حداقل ‌‌64‌مگابایت حافظه نیاز دارید. البته نباید فراموش كرد كه نصب كامل این برنامه به حدود ‌‌6‌‌/‌‌1‌‌ گیگابایت فضای خالی بر روی هارد دیسك نیاز دارد.
در این مقاله سعی شده كه كلیدهای مهم و عملكرد هر كدام را توضیح دهیم. طریقه روشن كردن موتور تقریبا در تمامی مدل ها یكسان است. اما سرعت هواپیما برای برخاستن از روی باند و فرود آمدن متفاوت می باشد. سایر موارد یا یكسان هستند و یا بسته به مدل هواپیما متفاوت. بعنوان مثال، هر كدام از هواپیماها حداكثر سرعت متفاوتی دارند و در هر ارتفاعی با سرعتی متفاوت از دیگری پرواز می‌‌كنند و یا سرعت و زاویه اوج‌گیری و یا كاهش ارتفاع  هركدام با دیگری متفاوت است اما كنترل فلاپ‌ها و یا افزایش و كاهش دور موتور در تمامی مدل‌ها با كلیدهای مشابهی صورت می‌گیرد.

پنجره Flight Planner

ابتدا برای انتخاب مسیر پرواز، از منوی ‌Flight گزینه Flight Planner را انتخاب كنید.
در بخش اول، در مقابل
Choose departure location بر روی كلید ‌‌Select بزنید و در پنجره بعدی، پس از انتخاب كشور ، نام فرودگاه مورد نظر را انتخاب كنید.
سپس برای انتخاب مقصد، در قسمت
Choose destination كلید Select را بزنید و به ترتیب فوق، فرودگاه مقصد را انتخاب نمائید. گزینه‌های قسمت‌های ‌‌3‌‌ و ‌‌4‌‌ مربوط به نحوه هدایت هواپیما و ارتفاع پرواز می‌باشند. پس از انتخاب این گزینه‌ها بر روی كلید ‌Find route   بزنید تا مسیر پرواز تعیین شود. در نهایت بر روی‌ OK كلیك كنید. نامی برای پرواز مورد نظر خود انتخاب كنید و مسیر پرواز را ذخیره نمائید. قبل از ذخیره شدن مسیر پرواز، از شما سوال می‌شود كه آیا مایلید هواپیما به فرودگاه مبدا منتقل شود یا خیر. به این سوال، پاسخ ‌Yes بدهید (هواپیما به باند فروگاه مبدا منتقل می‌شود). در صورتی‌كه مایل باشید، می‌توانید این مسیر پرواز را به‌طور كامل ذخیره نمائید تا بعداً هم از آن استفاده نمائید. چنانچه هواپیمای به‌خصوصی را مد‌نظر قرار دارید، از منوی ‌Aircraft گزینه ‌‌Select Aircraft را انتخاب نمائید. نوع و مدل هواپیمای مورد نظر را تعیین و بر روی ‌OK كلیك نمائید. در نهایت برای ذخیره این پرواز، از منوی ‌‌Flights گزینه ‌‌Save Flight را انتخاب كنید. نامی مشخص برای آن انتخاب و در صورت تمایل در قسمت Description توضیحی را وارد كنید. از این پس، بعد اجرای Flight Simulator، می‌توانید از منوی ‌ Saved Flights پرواز مورد نظر خود را انتخاب كنید.

شروع

‌برای روشن كردن موتور هواپیما باید كلیدهای CTRL+E را فشار دهید. سپس با كلیك بر روی كلید بی‌سیم، با مركز رادار و برج مراقبت تماس

بگیرید و بعد از تبادل كد‌ ‌SQUAWK و روش شدن موتورها (در مورد هواپیماهای چند موتوره) اجازه تاكسی كردن بگیرید. پس از تائید، (در هواپیماهای بوئینگ) دور مورتور را با چند مرتبه فشار دادن كلید ‌F3 به 35‌‌ تا ‌‌45‌درصد برسانید و كلید ترمزها (كلید نقطه) را فشار دهید تا ترمزها رها شوند. پس از راه‌افتادن هواپیما، دور مورتور را به ‌‌30‌‌ الی ‌‌35‌‌‌درصد كاهش دهید.
چنانچه سرعت حركت شما برروی زمین بیش از ‌‌15‌ گره باشد، هنگام دور زدن با مشكل مواجه می‌شوید. با فشار دادن (كلید  نقطه) یا به‌عبارتی

ترمز كردن، سرعت حركت را به حدود 10‌گره برسانید. در صورت استفاده از كی‌بورد برای كنترل یوك، باید چراغ Caps Lock خاموش باشد.
(كلیدهای مشابه نشانگر
‌‌Cursor در ‌NumericPad برای كنترل یوك به‌كار می‌روند). در صورتی‌كه مسیر تاكسی‌كردن را نمی‌دانید، می‌توانید گزینه Turn on Progressive Taxi را فعال كنید. مسیر تاكسی‌كردن تا باند پرواز بصورت نواری قرمز رنگ به‌شما نشان داده می‌شود. هنگام نزدیك شدن به باند پرواز با برج مراقبت تماس گرفته و درخواست اجازه پرواز كنید. پس از قرارگیری در موقعیت مناسب بر روی باند پرواز، كلید F4 را فشار دهید تا قدرت موتور به حداكثر برسد. سپس با افزایش سرعت هوایما بر روی باند، (كه این سرعت به نوع هواپیمایی كه انتخاب می‌كنید بستگی دارد)، سكان افقی را (كلید ‌‌2‌‌ بر روی Numeric Pad) چندین بار فشار دهید. دماغه هواپیما به‌تدریج از روی زمین بلند شده و هواپیما به آرامی از روی باند به‌پرواز درمی‌آید. حال چرخ‌ها را ببندید و از پرواز لذت ببرید.

فرود

با نزدیك شدن به محدوده فرودگاه مورد نظر، باید ارتفاع را كاهش دهید. هواپیماهای مختلف در ارتفاعات مختلف با سرعت‌های مختلفی می‌توانند پرواز كنند. هرچه ارتفاع بیشتر باشد، سرعت هواپیما هم بیشتر خواهد بود. به‌عنوان مثال، با یك هواپیمای بوئینگ 737 نمی‌توانید با سرعت 400 گره در ارتفاع 10000 پایی پرواز كنید ولی به راحتی می‌توانید با سرعت حتی 430 گره در ارتفاع 26000 پایی پرواز كنید. در نتیجه، با كاهش ارتفاع، باید سرعت را هم تدریجا كاهش دهید. ارتفاع را تا حدود 6000 الی 7000 پا از سطح زمین كاهش دهید. با نزدیك شدن به ارتفاع 7000 پایی از سطح زمین، سرعت را تا حدی كه چرخ‌ها باز شوند، كاهش دهید. سپس چنانچه هواپیما در وضعیت كنترل خودكار قرار داشت، كنترل خودكار را خاموش كرده و كنترل هواپیما را به‌دست بگیرید. هواپیما را در مسیر باند برده و شروع به كاهش ارتفاع نمائید. همزمان، ترمزهای هوایی را در وضعیت اتوماتیك قرار دهید. با قرار گرفتن هواپیما بر روی باند، كلید F2 را مرتبا فشار دهید تا موتور در وضعیت معكوس قرار گیرد و همزمان فلاپ‌ها را تا آخرین حد باز كنید.‌
هنگام فرود، با بازكردن فلاپ‌ها و كنترل سرعت هواپیما باید شتاب عمودی یا سرعت پائین آمدن هواپیما را شدیدا كاهش دهید در غیر این‌صورت، هواپیما دچار سانحه خواهد شد.