رایت سی دی در لینوكس

 

اشاره :

نرم‌افزارهای گرافیكی و خط فرمان قدرتمند و متنوعی برای نوشتن بر روی CD/DVD در لینوكس ارائه شده است. ابزارهای گرافیكی در میان كاربران لینوكس از استقبال و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و می‌توان در این میان از XCDRoast GCombust و Arson نام برد. نسخه تحت لینوكس برنامه معروف Nero نیز قابل استفاده است. اما از این میان هیچ‌كدام محبوبیت و كاربرپسندی برنامه K3B را ندارند. قابلیت تهیه انواع سی‌دی‌های مولتی‌مدیا و داده در كنار رابط راحت و كامل این ابزار محیط KDE، باعث شده است كهK3B را در هر توزیع وLiveCD بیابیم. پروژه K3B اكنون نیز فعال و در حال توسعه است. رایت سی‌دی جزء اولین نیازهای یك كاربر لینوكس است. به همین خاطر مناسب دیدم یك راهنمای كوچك و كاربردی برای علاقمندان تهیه كنم كه امیدوارم سودمند باشد.


‌نصب برنامه K3B 

K3B برنامه پیش‌فرض اكثر توزیع‌های لینوكس است و شما در محیط KDE از شاخه System<  می‌توانید آن را اجرا كنید. ولی اگر نیاز به نصب برنامه وجود داشته باشد یا بخواهید از نسخه‌های جدید آن استفاده كنید، بسته‌های باینری RPM و DEB این برنامه از سایت پروژه
قابل دریافت می‌باشند. همچنین با توجه به كد باز بودن پروژه، می‌توانید K3B را از روی سورس‌كد نیز نصب كنید. برای نصب بسته RPM دستور زیر را در پوسته خط فرمان اجرا كنید:
‌$rpm-uhv k3b-0.21.3-3.pm.0.x68ً46.rpm

k3b-0.21.3-3.pm.0.x68ً46.rpm نام جدیدترین بسته نصب این برنامه است. در محیط‌های گرافیكی با استفاده از ابزار نصب بسته‌های نرم‌افزاری به راحتی می‌توان برنامهK3B  را نصب كرد. 


 ‌‌آشنایی با محیط K3B     

در محیط K3B بخش‌های اصلی برنامه عبارتند از:

Tool-Bar: مهم‌ترین گزینه‌های برنامه، مانند دیالوگ كپی سی‌دی و رایت DVD در این نوار ابزار قرار‌دارند.
File Manager: مدیریت فایل‌ها و دایركتوری‌های سیستم در این قسمت صورت می‌گیرد. در این بخش می‌توانید میان دایركتوری‌های سیستم حركت كرده و داده‌های خود را انتخاب و به بخش مدیریت پروژه منتقل نمایید.
Project Manager: همان‌گونه كه از نامش پیداست، مدیریت تولید و فرمت سی‌دی و داده‌های انتخابی برای چاپ در این قسمت صورت می‌گیرد.


 ‌‌ایجاد یك CD در K3B 

برای ایجاد یك پروژه جدید، می‌توانید یكی از گزینه‌های پنجره Project Manager (داده‌، صوتی و دی‌وی‌دی) را انتخاب كنید. از مسیر File
برای تغییر برچسب سی‌دی بر روی آیكون CD در پنجره پروژه كلیك راست كرده و نام آن را تغییر دهید. با زدن كلید Burn پنجره تنظیمات نوشتن سی‌دی ظاهر خواهد شد. در این پنجره می‌توانید سرعت نوشتن سی‌دی، نحوه ساخت فایل‌های ISO، و چگونگی Multisession را تنظیم كنید.


‌‌كپی كردن CD 

از منوی Tools یا نوار ابزار برنامه، می‌توانید گزینه Copy CD را انتخاب كنید. در پنجره ظاهر شده تنظیمات مربوط به ایجاد یك كپی از سی‌دی موردنظر صورت می‌گیرد. در پنجره باز شده، درایوی كه سی‌دی از آن باید خوانده شود و درایوی كه سی‌دی باید بر روی آن نوشته شود را مشخص می‌كنیم. برای تهیه یك تصویر از سی‌دی در این پنجره، گزینهcreate image only را فعال می‌كنیم. همچنین می‌توان تعداد كپی را نیز در این پنجره تنظیم كرد. همان‌طور كه می‌دانید برای ایجاد یك كپی از سی‌دی، ابتدا یك فایل Image ساخته خواهد شد.  دایركتوری نگهداری فایل Image و قابلیت پاك نمودن این فایل پس از پایان پروژه، از دیگر تنظیمات پنجره پروژه كپی سی‌دی خواهند بود.


‌‌نوشتن فایل‌های ISO و ایجاد Image 

یكی از توانایی‌های K3B در ساخت و نوشتن فایل‌های ISO است. اگر تعدادی فایل با فرمتISO دارید، برای نوشتن آن‌ها بر روی سی‌دی كافی است از منوی Tools گزینه Write Iso Image یا Burn CD Image را انتخاب كنید. در پنجره باز شده دایركتوری فایل‌های ISO را تعریف كنید و به راحتی آن‌ها را بر روی سی‌دی بنویسید. از این پنجره برای نوشتن یك فایل Image  نیز استفاده می‌شود. از گزینه Image To Burn فایل Image را برای برنامه تعریف كنید و در Image Type می‌توانید نوعImage  را مشخص كنید. تنظیمات دیگر این پنجره بسیار ساده خواهند بود.


‌‌پاك كردن CD 

برای حذف اطلا‌عات CD از منوی Tools


‌تنظیم اولیه K3B 

وقتی می‌خواهید برای اولین‌بار K3B را اجرا كنید، برای بررسی درستی كار برنامه، می‌توان تنظیمات اولیه‌ای را انجام داد. از منویSetting  با انتخاب گزینه K3B Setup و وارد كردن رمز عبور ریشه پنجره این تنظیمات ظاهر خواهد شد. تعریف یك سخت‌افزار جدید و شناسایی برنامه‌های نصب شده برای K3B، از مهم‌ترین این تنظیمات هستند.


‌پیكربندی K3B 

تا اینجا دیدید كه كار كردن با K3B چقدر می‌تواند ساده باشد. ممكن است یك سخت‌افزار جدید به سیستم شما اضافه شده باشد و یا دوست داشته باشید برنامه‌های مولتی‌مدیا CD/DVD به K3B معرفی شوند، plugin و Theme به برنامه اضافه كنید و هر تنظیم پیشرفته دیگری كه ذهن شما را مشغول كرده است. خب پس چرا معطلید؟ از منوی Setting با رفتن به پنجره Configure K3B دست به كار شوید و K3B خودتان را بسازید و از كار كردن با K3B   لذت بیشتری ببرید. حتماً با من موافقید كه این تنظیمات هم به سادگی خود K3B هستند و مشكلی نخواهید داشت.


‌نتیجه‌گیری

برنامه‌های زیادی در لینوكس برای نوشتن CD/DVD وجود دارد. ابزار مدیریت فایل Nautilus در Gnome نیز امكان ایجاد یك سی‌دی را در خود دارد. حتی از طریق پوسته خط فرمان نیز می‌توان به این هدف رسید. هر كدام از این ابزارها ویژگی‌ خاص خود را دارا خواهند بود. اما هیچ‌كدام به پای K3B نمی‌رسند و در این راهنمای كوچك می‌بینید كه با محدودیت مواجه نیستید و K3B توانایی ایجاد هر پروژه را دارد و در عین سادگی، امكانات و توانمندی‌های قابل توجهی را برای شما فراهم می‌كند. به طوری كه از دیگر ابزارهای مشابه بی‌نیاز می‌شوید.