هجوم كاربران برای دانلود نگارش آزمایشی "ویستا" شبكه اینترنت را تحت
فشار قرار داده‌است

شركت "مایكروسافت" اعلام كرد به علت هجوم گسترده كاربران به وب سایت این شركت به منظور دانلود نگارش آزمایشی و جدید سیستم‌عامل "ویندوز ویستا"، خطر تحت فشارقرارگرفتن زیرساختهای شبكه اینترنت جدی بوده و به همین علت مایكروسافت دسترسی كاربران به امكان دانلود "ویستا" را محدود می‌كند.

به گزارش سایت اینترنتی "نیوزفكتور"، از زمان ارائه امكان دانلود رایگان نگارش آزمایشی بتا‪ (Beta 2)۲‬سیستم‌عامل "ویندوز ویستا" توسط مایكروسافت در چهارشنبه گذشته، شركت مایكروسافت با موج عظیمی از دانلود این نرم‌افزار توسط كاربران علاقه‌مند از سرتاسر جهان مواجه شده‌است.

شدت تقاضا برای دانلود سیستم‌عامل "ویندوز ویستا" به اندازه‌ای است كه مایكروسافت در وب سایت خود از كاربران درخواست كرده به جای دانلود نگارش آزمایشی این سیستم‌عامل از اینترنت، "دی وی دی" همین نگارش را كه به زودی منتشر خواهد شد تهیه كرده و مورد استفاده قرار دهند.

نگارش آزمایشی جدید "ویستا" در نوع ‪ ۳۲‬بیتی و ‪ ۶۴‬بیتی توسط مایكروسافت ارائه شده كه نمونه ‪ ۳۲‬بیتی آن دارای حجم حدود ‪ ۳‬گیگابایت و نمونه ‪۶۴‬ بیتی آن دارای حجم ‪ ۴/۴‬گیگابایت است و دانلود این حجم اطلاعات حتی با سریعترین اتصالات اینترنتی از نوع "دی اس ال" به چندین ساعت زمان نیاز دارد و میلیونها درخواست كاربران برای دانلود این حجم اطلاعات می‌تواند زیرساختهای اینترنت را با مشكل مواجه كند.

كارشناسان اینترنتی شركت "فراست‌اند سالیوان" پیش از این هشدار داده بودند هرچند بعید است دانلود گسترده "ویستا" شبكه اینترنت را از پا بیندازد اما این امر به طور حتم كارایی عملكرد اینترنت را در سرتاسر جهان كاهش خواهد داد.

برخی كارشناسان عقیده دارند شركت مایكروسافت می‌توانست به جای قراردادن "ویستا" در سایت خود كه كاربران باید آن را مستقیما از این سایت دانلود كنند، بهتر بود این سیستم‌عامل را در اختیار ارائه‌دهندگان خدمات به اشتراك گذاری فایل در اینترنت(‪ (P2P‬نظیر "بیت تورنت"، "نوتلا" و یا "كازا" قرار می‌داد تا كاربران از طریق این قبیل خدمات ویستا را دانلود كنند اما شركت مایكروسافت فعالیت این قبیل خدمات را كه كاربران از آن برای دانلود موسیقی، فیلم و نرم‌افزارهای دارای "كپی رایت" استفاده می‌كنند، غیرقانونی دانسته و با آنها همكاری نمی‌كند.

دانلود نگارش آزمایشی و جدید سیستم‌عامل "ویستا" از طریق خطوط اینترنتی كم سرعت نظیر خطوط "دایل آپ" به علت حجم بالای این نرم‌افزار عملا غیر ممكن است و تنها دارندگان اشتراكهای باند پهن اینترنت می‌توانند آن را از اینترنت دانلود كنند.

.