بیل گیتس سال 2008 از امور اجرایی مایکروسافت کناره‌ گیری می‌کند

 

مایکروسافت اعلام کرد بیل گیتس، رئیس و موسس این شرکت در انتهای بهار سال 1387 از سمت‌های اجرایی خود کناره گیری خواهد کرد.


 مایکروسافت اعلام کرد بیل گیتس در ماه جولای 2008 رسما از کلیه سمت‌های اجرایی خود در این شرکت بازنشسته می‌شود. مایکروسافت اعلام کرد که وی پس از انتقال مسوولیت‌های اجرایی خود به افراد جدید همچنان عنوان رئیس (chairman) این شرکت را خواهد داشت و به عنوان مشاور به مایکروسافت خدمت خواهد کرد.

بیل گیتس هدف خود از کناره‌گیری از مسوولیت‌های روزمره و اجرایی مایکروسافت را استراحت و اختصاص وقت بیشتر به فعالیت‌های نیکوکارانه در بنیاد خیریه‌ای "بیل و ملیندا گیتس" عنوان کرده است. این بنیاد خیریه که حجم گردش مالی آن از سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل نیز بیشتر است به مبارزه با بیماری‌ها و توسعه آموزش علوم در کشورهای فقیر مشغول است.

بنابر اطلاعیه مایکروسافت، پس از بازنشستگی بیل گیتس، دو نفر جای خالی او را در سمت‌های اجرایی ارشد مایکروسافت پرخواهند کرد. این دو نفر Ray Ozzie  و Craig Mundie مدیران کنونی فناوری (CTO) در مایکروسافت خواهند بود که به ترتیب با عنوان معمار ارشد نرم‌افزار (پست کلیدی فعلی بیل گیتس) و مدیر استراتژی و راهبری تحقیقات (که پست جدیدی در این شرکت محسوب می‌شود) مشغول به کار خواهند شد.

بیل گیتس تصمیم گیری برای این کار را سخت توصیف کرده اما اظهار امیدواری کرده که پس از وی شرکت مایکروسافت همچنان مسیر رشد و ترقی را طی کند. خبر بازنشستگی بیل گیتس در سال 2008 با واکنش متفاوت محافل خبری و منتقدان صنعت آی‌تی روبرو شده و کارشناسان درباره آینده مایکروسافت بدون حضور موثر بیل گیتس به بحث و اظهار نظر پرداخته‌اند.

تصویر بالا: به ترتیب از چپ به راست: بیل گیتس، Craig Mundie و Ray Ozzie و استیو بالمر