استفاده از ابزار System restore

این ابزار مهم ویندوز، در هنگام بروز اشکال کمک زیادی به شما می کند. به این شکل که صورت مسئله را پاک می کند. شما هنگامی که ویندوزتان سالم است و بدون دردسر کار می کند، یک نقطه بازیابی یا Restore point ایجاد می کنید. ( این کار هر از چندی بطور اتوماتیک توسط خود کامپیوتر نیز انجام می شود ). هروقت مشکل نرم افزاری برای کامپیوتر پیش آمد.( خراب شدن ویندوز، آلوده شدن به ویروس ، آسیب دیدن نرم افزار ها، و اشکالاتی از این قبیل ) شما می توانید به آن نقطه بازیابی که قبلا ایجاد کرده اید باز گردید و همه مشکلات پیش آمده ، محو می شوند. البته دقت داشته باشد که همه فایلهائی که پس از ایجاد آن نقطه بازیابی ایجاد کرده اید نیز از بین می روند. البته بجر فایل هائی که در پوشه My documents هستند. پس قبل از انجام کار، همه  فایل های لازم را باید به این پوشه کپی کنید. برای اجرای این نرم  افزار از منوی Start گزینه های زیر را انتخاب کنید:

All programs --> Accessories --> System tools--> System restore

برنامه System restore اجرا می شود و شما اولین صفحه آن را می بینید.

 

 اینجا شما دو انتخاب دارید. Restore my computer to an earlier time یا باز گرداندن کامپیوتر به حالت قبلی و Create a restore point یا ایجاد یک نقطه باز گشت. فرض می کنیم کامپیوتر در حالت مناسبی است و ما می خواهیم یک Restore point ایجاد کنیم. گزینه دوم را انتخاب کنید و دکمه Next را کلیک کنید. در صفحه بعد، در کادر Restore point description می توانید توضیح کوتاهی راجع به این نقطه باز گشت بنویسید ( مثلا اگر با نصب یک نرم افزار ، می ترسید کامپیوترتان آسیب ببیند، یک نقطه باز گشت ایجاد کنید و در شرح آن بنویسید: قبل از نصب فلان نرم افزار). سپس در پائین صفحه، دکمه Create  را کلیک کنید. همه اطلاعات شرایط کنونی کامپیوتر شما در نرم افزار ذخیره می شود. اکنون در پائین صفحه دکمه Close را کلیک کنید تا نرم افزار بسته شود. هرگاه بخواهید به شرایطی که ذخیره کرده اید باز گردید، به همان روش نرم افزار را راه اندازی کنید. در صفحه اول گزینه Restore my computer to an earlier time را فعال کنید و Next را کلیک کنید. در صفحه جدید، کادری شبیه به تقویم خواهید دید. در اینجا ، تاریخ هائی که شما در آنها یک Restore point ایجاد کرده اید، پر رنگ تر از بقیه دیده می شوند.

 

روی هر یک که کلیک کنید ، شرحی از آن در پنجره سمت راست خواهید دید. پس از انتخاب نقطه مورد نظر، دکمه Next را کلیک کنید. در صفحه بعد هشدارهائی مبنی بر حذف شدن فایلها دریافت می کنید. باز هم دکمه Next را کلیک کنید. عملیات بازیابی اطلاعات آغاز می شود، طی این عملیات، کامپیوتر یک یا دوبار ری استارت خواهد شد و پس از ری استارت به وضعیت قبلی باز می گردد.

نظر یادتون نره

.