فهرست 100 فیلم جذاب تاریخ سینمای آمریكا منتشر شد  

به تازگی انستیتوی سینمای آمریکا، فهرستی از صد فیلم پرمعنا، جذاب و گیرای تاریخ سینمای آمریکا انتشار داده است که فیلم «چه زندگی فوق‌العاده‌ای» ساخته‌ی  فرانک کاپرا در رأس آن‌ها قرار دارد.

این فیلم كه محصول سال ۱۹۴۶ است، روایتگر سرگذشت مرد ناامیدی است که در آستانه‌ی خودکشی قرار گرفته، اما پس از ملاقاتی معجزه‌آمیز با یک فرشته، شور و امید به زندگی را دوباره باز می‌یابد. فیلم «چه زندگی فوق‌العاده‌ای»، در واقع نور سعادت را در دل کانون گرم خانواده جست‌وجو می‌کند.

فیلم معروف و خاطره‌انگیز «کشتن مرغ مقلد» در مقام دوم این فهرست قرار گرفته و به دنبال آن فیلم‌های سینمایی: فهرست شیندلر، راکی و آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود، در این فهرست جای گرفته‌اند.

۱۵۰۰ سینماگر، بازیگر، منتقد و سایر دست‌اندرکاران سینمای هالیوود، فهرست گیراترین فیلم‌های آمریکایی را از میان ۳۰۰ فیلم سینمایی انتخاب کرده‌اند.

از استیون اسپیلبرگ کارگردان نامی سینما، ۵ فیلم در این فهرست آمده است که عبارت‌اند از: رنگ ارغوانی، برخورد نزدیک از نوع سوم، فهرست شیندلر، ای‌تی موجود فضایی، نجات سرباز رایان.

سیدنی پواتیه و گری کوپر هر یک در ۵ فیلم از فهرست فیلم‌های جذاب بازی دارند.

قدیمی‌ترین فیلمی که در فهرست آمده، فیلم روشنایی‌های شهر (۱۹۳۱) ساخته‌ی استاد بزرگ سینما چارلی چاپلین است که در مقام ۳۳ قرار گرفته است.

انستیتوی سینمای آمریکا هر سال فهرستی از فیلم‌های برتر سینما را براساس معیارهای گوناگون انتشار می‌دهد.

به گفته‌ی جین پیکر، مدیر انستیتو، رویدادهای تکان‌دهنده‌ای مانند یازدهم سپتامبر، جنگ عراق و سوانح بزرگ طبیعی، انستیتو را بر آن داشته است که فهرست تازه‌ای برپایه‌ی درون‌مایه، محتوا و پیام فیلم‌ها ارایه دهد.